Sık Sorulan Sorular


En fazla merak edilen konular hakkında bilgi alın.

Tüm uygulama, program ve verilerinizin sanal bir sunucuda depolanması sistemine bulut bilişim denmektedir. İnternetinizin olduğu her yerde tüm cihazlarınız vasıtasıyla bu bilgi ve verilere kolayca ulaşabildiğiniz hizmetlerin tümüne de bulut yazılım denir.

Kullanamazsınız. Bir bulut yazılımı olması sebebiyle Hasta Takibi programını kullanmak için internet erişiminizin olması gerekmektedir.

Hasta Takibi’ni cep telefonu ve tablet gibi internet tarayıcısı olan tüm cihazlarda kullanabilirsiniz. Kendisini kullanılan cihazın ekranına göre şekillendiren, bütün cihazlara uyumlu gelişmiş bir tasarıma sahiptir.

Hasta Takibi’ni çoklu olarak kullanabilir, çoklu oturum da açabilirsiniz. Belirleyeceğiniz e-posta ve şifre ile asistanınız da giriş sağlayabilir ve tüm bilgilere vereceğiniz yetkiler doğrultusunda ulaşabilir.

Alabilirsiniz. Hasta Takibi’ni kullanmayı bırakmanız halinde içerisindeki tüm bilgileri size dilediğiniz şekilde gönderiyoruz. İşlem gerçekleştikten sonra talebiniz doğrultusunda bilgilerinizin tamamını silebiliyoruz.

Yazılım ekibimiz sizinle iletişime geçerek, bilgilerinizin toplu bir şekilde Hasta Takibi’ne aktarılma işlemini gerçekleştirirler.

Teknik desteğe ihtiyaç duymanız halinde, uygulamanın içinde sol alt köşede bulunan “Canlı Destek” bölümünden teknik ekibimizle canlı mesajlaşabilir ya da hafta içi 09:00 – 18:30 saatleri arasında 0850 433 40 20 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.